המדריך לתמ"א

מה זה תמ"א?

בשנת 2005 אושרה תוכנית מתאר ארצית מספר 38, או בשמה המקוצר: תמ"א 38, לחיזוק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה- מבנים שלא נבנו על פי תקן ישראלי (413).
התוכנית מושתת על עיקרון הwin-win: חברה קבלנית תחזק את הבניין הישן מפני רעידות אדמה, תשפץ, תמגן ותשדרג את חזותו ואת דירותיו לטובת הדיירים וללא עלות מצד הדיירים, ובתמורה יקבל הקבלן זכויות בנייה לבניית דירות חדשות על גג הבניין. מי זכאי לממש תמ"א 38? כל בניין שלא עומד בתקן 413 לעמידות מבנים זכאי לממש תמ"א 38 – לרוב מדובר בבניינים שנבנו לפני 1980. מבנים שאינם עומדים בקריטריון זה, אינם זכאים לזכויות תמ"א 38.

תמ"א 38 – התיקון השני

בפועל בוצעו בתחילת הדרך פרויקטים בודדים בלבד לחיזוק מבנים ישנים ולכן, ב- 2010 אושר תיקון שני שנועד לקדם את התוכנית ולהמריץ בעלי דירות וקבלנים לקחת בה חלק. החידוש המהותי בתיקון זה הינו בכך שהוא מאפשר להרוס את הבניין הקיים ולקבל את זכויות הבנייה שניתן היה לקבל במסגרת תמ"א 38/1. כלומר, התיקון השני מאפשר להרוס את הבניין ולבנות במקומו בניין חדש, שהדירות שבו זהות בגודלן לדירות בבניין שנהרס. במקרים מסוימים, אף ניתן לבנות דירות גדולות יותר. התיקון השני מכונה גם תמ"א 38/2.

תמ"א 38 – התיקון השלישי

התיקון השלישי לתמ"א 38 מוסיף תמריצים נוספים להצטרפות לתוכנית, למשל: 
אפשרות להוסיף 2.5 קומות למבנים קיימים (במקום קומה וחצי), אפשרות לבנות על הגג דירות נפרדות ולא רק דירות דופלקס, אפשרות לבנייה עד 50% משטח הגג ועוד.  
תמ"א 38 באזורים שונים בארץ- כל רשות מקומית מפרסמת תב"ע (תוכנית בנין עיר) המפרטת את התנאים לאישור פרויקטי תמ"א 38 בתחומה, כולל התייחסות להיקף הזכויות, טיפול בחריגות ועוד. קיימים הבדלים בין פרויקטים של תמ"א 38 ברשויות השונות.

שיתוף הפעולה של הדיירים

על פי החוק והפסיקה, לביצוע תמ"א 38 נדרשת הסכמה של 67% מבעלי הדירות בבניין.
לביצוע תמ"א 38 עפ"י תיקון 2 (הריסת המבנה ובניית חדש במקומו), נדרשת הסכמה של 80%.
כדי לגבש תהליך עבודה נעים, יעיל ומהיר אנחנו באבן דרך בוחרים אך ורק פרויקטים שבהם רוב בעלי הדירות מביעים מראש את הסכמתם להצטרף לפרויקט,
או פרויקטים שמניסיוננו, ניתן יהיה לגייס את כל בעלי הדירות לתמיכה מלאה בתהליך, ללא עיכובים רבים מדי.

תמ"א 38 היא הזדמנות עסקית נדירה, שלא חוזרת על עצמה!
ביכולתכם לשפר את איכות חייכם ולשדרג את ערך הנכס שלכם בצורה משמעותית – ללא כל עלות מצדכם.
מדובר ללא ספק בהחלטה שהיא אבן דרך בחיי המשפחה שלכם, המהווה שדרוג אישי ופיננסי כאחד. אנחנו כאן עבורכם להגשימה בצורה הטובה ביותר.